Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2020 – raport PFR Ventures

PFR Ventures
Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2020 – raport PFR Ventures

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 169 mln PLN.

PFR Ventures przygotowało kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od kwietnia do czerwca 2020 przeprowadzono 56 transakcji, w które zaangażowanych było 38 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 169 mln PLN.

W drugim kwartale, przez polski rynek VC, przepłynęło 169 mln PLN. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Blisko 40% z tych środków dostarczono w ramach czterech najwyższych rund finansowania.  

70% zainwestowanych w drugm kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 27%. Jednocześnie, 45 z 56 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 49 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.

Fundusze nadal inwestują, a runda Symmetrical.ai pokazuje, że wciąż przyciągamy zainteresowanie międzynarodowych graczy. Jeżeli wyjmiemy z analiz zaburzającą statystyczny obraz rundę Docplanner i porównamy pierwszą połowę 2020 do 2019, jesteśmy 100 mln PLN „do przodu” .

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

19 z 56 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W drugim kwartale zapewniły one 52% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Średnia wartość inwestycji w tym przypadku wyniosła blisko 4,6 mln PLN (mediana: 2 mln PLN). Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 22 transakcji.

Warta odnotowania jest także runda dla polskiego start-upu Symmetrical.ai, który pozyskał na dalszy rozwój 25 mln PLN. Zaangażowane w nią fundusze (Global Founders Capital oraz Partech) inwestowały wcześniej m.in. w Facebook, Revolut czy Zalando. Do rundy dołączyły także fundusze, które już wcześniej zapewniały kapitał dla Symmetrical.ai – Finch Capital, Market One Capital oraz Plug&Play.  

Pełen raport do pobrania tutaj.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Polskie innowacje liderem Europy Środkowo-Wschodniej
Rusza konkurs Solidarni Zwyciężymy – szukamy bohaterów czasu pandemii
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO