Zamość, Iława i Rydułtowy wyróżnione za najciekawsze projekty w ramach programu Akademia Miast Przyszłości PFR

PFR dla Miast
Zamość, Iława i Rydułtowy wyróżnione za najciekawsze projekty w ramach programu Akademia Miast Przyszłości PFR

60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast pracowało wraz z ekspertami przez trzy miesiące nad stworzeniem innowacyjnych projektów, które mają szansę na wdrożenie i mają poprawić jakość życia mieszkańców. Jury wyróżniło Rydułtowy za projekt karbonizacji odpadów, z których powstanie biowęgiel; Iławę za rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej oraz Zamość za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych dla mieszkańców, które pozwolą na szybkie załatwienie codziennych spraw administracyjnych online.

Akademia Miast Przyszłości PFR to program strategicznego wsparcia dla samorządowców, chcących tworzyć miasta świadome swojej sytuacji, umiejące wykorzystywać potencjały i gotowe na sprostanie wyzwaniom współczesności. Projekt skierowany jest do urzędników miast średniej wielkości między 20 a 100 tysięcy mieszkańców, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu inteligentnych miast. W pilotażowej edycji wzięło udział 30 samorządów i 60 ich reprezentantów.


Pandemia przyspiesza proces wdrażania usług cyfrowych w przedsiębiorstwach, w administracji i w naszym codziennym życiu. Wykorzystanie technologii w samorządach jest korzystne dla mieszkańców, podwyższa jakość usług publicznych i ułatwia pracę urzędników. Stworzyliśmy Akademię Miast Przyszłości, aby w średniej wielkości miastach powstała grupa ekspertów, która będzie przekazywać zdobytą wiedzę, zarządzać zmianą i przekonywać do mądrych inwestycji w nowe technologie. To szczególnie ważne w okresie pandemii, kiedy świadczone usługi powinny działać sprawnie i bezpiecznie. Gratuluję wszystkim uczestnikom i wierzę, że ich projekty uda się zrealizować.

- Paweł Borys, prezes PFR 


Do finału Akademii Miast Przyszłości dostało się 11 miast: Rydułtowy, Mrągowo, Konin, Piotrków Trybunalski, Piastów, Ostróda, Przemyśl, Leszno, Mielec, Zamość i Iława. Wybór tych najciekawszych rozwiązań był bardzo trudny, ale ostatecznie jury w składzie: Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech; Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW; Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR oraz Maciej Anulak, dyrektor w MFiPR wyróżniło miasta:

Zwycięskie miasta

Rydułtowy

Karbonizacja, czyli zastosowanie specjalnej instalacji, która pozwoli na wykorzystanie odpadów organicznych, ściekowych i osadów ściekowych do produkcji biowęgla. Może on posłużyć do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz jako nawóz mineralny.

Zamość

Pakiet narzędzi cyfrowych pozwalających zbliżyć się Miastu do obywateli, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. System pozwoli w łatwy i szybki sposób załatwić codzienne sprawy administracyjne i usprawnić kontakt z mieszkańcami.

Iława

Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej poprzez zastosowanie inteligentnych rozwiązań grzewczych i zarządzania energią oraz poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych związanych z utrzymaniem tych obiektów

Wyróżnione miasta mogą liczyć na wsparcie PFR oraz miejskich ekspertów we wdrożeniu tych projektów. Samorządowcom, którzy ukończyli program zostały wręczone Certyfikaty Eksperta Miast Przyszłości.

Certyfikat Eksperta Miast Przyszłości

Nie ma ograniczenia dla kreatywności, bez względu na to czy mamy do czynienia z małym, średnim, czy dużym miastem. Kluczem do sukcesu jest zespół samorządowców posiadających określone kompetencje i potrafiących działać aktywnie i odważnie działać. Akademia Miast Przyszłości powstała właśnie po to, aby wyposażyć urzędników w najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w profesjonalnym opracowywaniu i wdrażaniu projektów technologicznych. Patrząc na wszystkie przedstawione projekty jestem przekonana, że nasz pilotażowy program zdał egzamin.

- Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR 


W nowym roku Akademia Miast Przyszłości znów otworzy się dla samorządowców ze średniej wielkości miast. Trwają właśnie prace nad drugą edycją programu. Więcej informacji o ofercie PFR skierowanej do samorządów można znaleźć na stronach www.pfr.pl oraz www.pfrdlamiast.pl.
 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Podsumowanie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych po II etapie
„Nawet porażka jest dla nas sukcesem” – wywiad z Karoliną Mikołajczak i Mateuszem Stasiakiem z Trainers.org
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO