Roboty przychodzą do pracy

Andrzej Kochman
Roboty przychodzą do pracy

Polskim przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera brak rąk do pracy. Wg danych GUS w niektórych branżach nawet ponad 40% przedsiębiorców narzeka na problemy związane z pozyskiwaniem odpowiednich pracowników. Okazuje się, że brak "rąk do pracy" stał się dla nich bardzo poważną barierą w prowadzeniu działalności. Branże, które szczególnie cierpią na brak pracowników to budownictwo, restauracje i hotele oraz handel detaliczny. Ale czy wszystkie zadania, w których brakuje pracowników muszą być wykonywane przez ludzi? Rozwiązaniem części problemów może okazać się robotyzacja.

Spójrzmy na skalę wykorzystania robotów w gospodarkach świata. Średnia gęstość robotów wszystkich typów w przemyśle wytwórczym na świecie w 2016 r. na 10.000 pracowników wyniosła 74. Polska znalazła się na 30 miejscu (średnia gęstość równa 32), daleko za Niemcami które w 2016 r. wyprzedziły Japonię zajmując trzecie miejsce.  Owszem można twierdzić, iż jesteśmy zapóźnieni ze względu na lata PRL-u. Jednak kraje z którymi byliśmy razem w RWPG: Słowacja (17 miejsce), Czechy (20 miejsce) oraz Węgry (25 miejsce) są przed nami. Z drugiej strony odnotowaliśmy spory postęp. W 2011 r., gdy średnia światowa gęstość robotów wynosiła 55 to w Polsce było to tylko 14.

 

 

Robotyzację w restauracjach i hotelach trudno sobie wyobrazić, choć i w tych branżach nowe technologie (automatyzacja i informatyzacja zamówień, płatności, rezerwacje) radzą sobie świetnie. Jednak w wielu innych branżach zastosowanie efektywnych narzędzi produkcji zapewni nie tylko lepszą wydajność, ale również uwolni zasoby pracowników. Ba! Ale co z nimi zrobić? Czyżby szykowały się redukcje zatrudnienia? Nie! Pracownicy są zbyt cenni, ponieważ dzięki nim możliwa jest ekspansja i rozwój przedsiębiorstwa. Oczywiście - często pracownicy wymagają szkoleń, zdobycia nowych kwalifikacji, przebranżowienia. To jednak wysiłek, który musimy podjąć, ale zdołać przestawić naszą gospodarkę na wzrost oparty na innowacjach i akumulacji technicznie zaawansowanego kapitału, co pozwoli nam uniknąć pułapki średniego dochodu. Model oparty na niskich płacach już się wyczerpał.

Polski przedsiębiorca nie jest tak bogaty jak jego kolega chociażby z Niemiec, ale od czegoś trzeba zacząć. 50 lat temu japońskie produkty wzbudzały uśmiech politowania w "krajach starej Europy". Podobnie było jeszcze 30 lat temu z produktami z Korei Południowej. W tej chwili dobra produkowane w Polsce nie powodują już uśmiechu. Jesteśmy cenionym producentem np. samochodów i sprzętu AGD. Kolejnym krokiem jest znalezienie własnej drogi rozwoju innowacji i zbudowanie konkurencyjności opartej na technologii, a nie na .taniej sile roboczej.

Co ciekawe dane International Federation of Robotics przedstawiają Polskę jako miejsce o dużym potencjale wytwarzania i sprzedaży robotów przemysłowych.

Finansowanie dla polskich przedsiębiorców we wdrażaniu innowacji i nowych technologii mogą zapewnić instrumenty oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju. PFR to grupa finansowa do której należą takie instytucje, jak Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Jednym z takich narzędzi może być "Kredyt na innowacje technologiczne" - instrument realizowany przez BGK. Jego celem jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw dzięki umożliwieniu im wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem własnych prac badawczo rozwojowych jak również prac badawczo rozwojowych nabywanych przez przedsiębiorców w ramach przedsięwzięcia. Innym rozwiązaniem dostępnym dla innowacyjnych przedsiębiorstw w BGK jest Gwarancja Biznesmax, stanowiący program wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny rozwój dla sektora MŚP.

To tylko 2 przykłady z szerokiej gamy pakietów usług finansowych i pozafinansowych oferowanych przez podmioty z Grupy PFR, skonstruowanych pod konkretną potrzebę. PFR pomaga przedsiębiorcy w pozyskiwaniu kapitału i zapewnia instrumenty służące wzrostowi na każdym etapie rozwoju przedsięwzięcia. Zapewnia instrumenty wsparcia w obszarach bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, doradztwa przy ekspansji zagranicznej i rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjności. Polecam zapoznanie się z pełną ofertą wsparcia dostępną na stronie internetowej: www.pfr.pl lub kontakt z naszymi doradcami pod nr telefonu 800 800 120.

Przyznam, że jakoś nie wyobrażam sobie robota zastępującego barmana lub fryzjera. Nie chodzi nawet o to, że nie dałoby się ich skonstruować i odpowiednio zaprogramować, aby mieszał drinki lub modelował fryzury. Prawdopodobnie stanie się to wcześniej czy później. Obawiam się tylko, że szybko nie uda się zbudować robota, z którym tak po prostu będziemy mogli podczas ich pracy pogadać.

Andrzej Kochman
Poprzedni artykuł
Rynek mieszkaniowy będzie rósł
Handel zagraniczny Polski w 2017 r.: większa dynamika i odbicie
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO