Raport Biura Analiz Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - grudzień 2021 r.

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - grudzień 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • W żadnym kraju Unii Europejskiej w październiku br. nie odnotowano dodatniego realnego oprocentowania depozytów bieżących. Rosnący poziom inflacji, wraz z utrzymującym się niskim oprocentowaniem depozytów, sprawił że w październiku ujemne realne oprocentowanie depozytów pogłębiło się we wszystkich krajach UE. Najniższe realne oprocentowanie odnotowano na Litwie, Estonii i Węgrzech.
  • Rosnący poziom stóp procentowych nie przełożył się jeszcze na spowolnienie akcji kredytowej gospodarstw domowych. Dynamika kredytów bankowych dla gospodarstw domowych w październiku br. wzrosła siódmy miesiąc z rzędu i ukształtowała na poziomie 4,5% rdr. Był to najwyższy poziom dynamiki od czerwca 2020 r.
  • Październik był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym wartość aktywów netto OFE – w ujęciu rocznym – wzrosła. Wartość aktywów OFE na koniec dziesiątego miesiąca roku wyniosła 197.608,2 mln PLN. Był to więc najwyższy poziom aktywów od momentu „likwidacji” OFE na początku 2014 r. W porównaniu do września br. wartość aktywów wzrosła o 5,8%, w porównaniu do analogicznego miesiąca rok temu wzrost wyniósł 68,2%.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią Raportu o oszczędnościach Polaków.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Rynek transportu w Polsce i na świecie grudzień 2021 r.
Innowacyjność Polski - grudzień 2021
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO