Raport biura analiz Transport

Rynek transportu w Polsce i na świecie grudzień 2021 r.

Michał Kolasa
ekspertyza-rynek-transportu

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • • Do poziomu rocznego maksimum wzrosło wyszukiwanie haseł nawiązujących do głównych objawów koronawirusa – utrata węchu i utrata smaku. Na stosunkowo wysokim poziomie utrzymuje się wyszukiwanie haseł bezpośrednio związanych z SARS-CoV-2 – covid gorączka, covid ból i covid objawy. Pod koniec listopada do rocznego maksimum wzrosło wyszukiwanie hasła trzecia dawka.
  • Globalny wskaźnik cen frachtu od końcówki listopada kształtuje się w okolicach 9,5 tys. USD. Dynamika cen różni się w zależności od trasy – koszt transportu morskiego z Chin do Europy lub Ameryki Północnej wzrósł, natomiast ceny na linii Europa – Ameryka Północna nieznacznie zmniejszają się.
  • Nadal rosną ceny transportu lotniczego. Ceny na trasie Hong Kong – Ameryka Północna były w listopadzie br. o 56,6% wyższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 16,1% większe niż w październiku br. Na linii Hong Kong – Europa wzrost wyniósł 47,0% rdr. i 18,4% mdm. W przypadku obu kierunków ceny są na najwyższym poziomie od co najmniej 2015 r.
  • W grudniu notujemy dalszą obniżkę cen ropy. Baryłka ropy WTI kosztuje około 69,7 USD, tj. o 11,3% mniej niż w listopadzie, cena ropy OPEC jest o ok. 8,4% mniejsza niż miesiąc wcześniej (73,2 USD/baryłka).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Przegląd gospodarek europejskich - grudzień 2021 r.
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - grudzień 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO