Raport Biura Analiz

Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - wrzesień 2020

Michał Kolasa
Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - wrzesień 2020

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Dostępne dane o handlu towarowym Polski swoim zasięgiem obejmują aktualnie sześć pierwszych miesięcy 2020 r. W czerwcu br. eksport Polski wyniósł 18.729,6 mln EUR i był o 1,6% większy niż w czerwcu ubiegłego roku i jednocześnie o 16,6% większy niż w maju br. W ujęciu rocznym był to pierwszy wzrost po trzech miesiącach ujemnej dynamiki. W ujęciu pierwszych sześciu miesięcy roku do analogicznego okresu roku ubiegłego eksport zmniejszył się o 6,2% (wobec 7,7% miesiąc temu).
  • Eksport towarowy do naszego głównego partnera handlowego, Niemiec, był w czerwcu br. większy niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego o 5,3% i nieznacznie mniejszy niż w czerwcu 2018 r. (-0,7%). Eksport do Niemiec w pierwszych sześciu miesiącach roku był o 5,1% mniejszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, w porównaniu do -7,0% w okresie styczeń-maj.
  • W lipcu po raz kolejny odnotowano zmniejszenie spadku eksportu i importu usług. Eksport w siódmym miesiącu roku zmniejszył się o 6,8% rdr., w porównaniu do czerwcowego spadku na poziomie 16,4%. Import z kolei zmniejszył się o 11,8% rdr., wobec czerwcowego -22,0%. W pierwszych siedmiu miesiącach roku eksport usług zmniejszył się o 7,6%, a import o 11,4% (w stosunku do okresu styczeń-lipiec 2019r.).

Zapraszamy do zapoznania się z całą wersją raportu: "Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - sierpień 2020", jak również w wersji angielskiej i hiszpańskiej.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Producenci Baterii i Akumulatorów (wrzesień 2020)
Innowacyjność Polski - wrzesień 2020
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO