Raport Biura Analiz Zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej oraz zestawienie danych o rynku energii 2021 (tydzień 25)

Michał Kolasa
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej oraz zestawienie danych o rynku energii 2021 (tydzień 25)

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. W czerwcu 2021 r. największy wzrost cen elektryczności (z inflacji HICP) spośród państwa UE i EFTA odnotowano w Norwegii, gdzie w porównaniu do czerwca 2020 r. ceny wzrosły o ponad 77%. W Polsce od lutego wzrost cen elektryczności utrzymuje się na poziomie 9,4% rdr. W całej UE w czerwcu wzrost cen energii elektrycznej wyniósł 8,1% rdr., a w strefie euro 8,4% rdr.
  2. Żaden z krajów UE nie odnotował w 2020 r. dodatniego salda obrotów surowcami energetycznymi. Krajem najbardziej zależnym od importu energii w UE w 2019 roku była Malta, Luksemburg i Cypr; zależność od importu energii w Polsce stale rośnie, nadal jednak jest dużo niższa niż w Niemczech, UE czy strefie euro
  3. Zużycie energii w Polsce w dwudziestym ósmym tygodniu roku było o 10,5% wyższe niż w analogicznym tygodniu 2019* r. W ujęciu kolejnych narastających tygodni wzrost zużycia energii zwiększył się do 2,6%. W Europie ogółem zużycie energii w ujęciu narastającym było o 0,4% mniejsze niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu "Zużycie energii jako przybliżenie aktywności gospodarczej"..

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Polska w międzynarodowym handlu towarowym - 2021 r.
Polskie specjalności spożywcze w eksporcie - 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO