KUKE eksport Ubezpieczenia gwarancje handel zagraniczny

Raport: 30 lat polskiego eksportu

KUKE S.A.
30 lat polskiego eksportu - KUKE - robotnik

Z okazji jubileuszu 30-lecia KUKE wspólnie z ośrodkiem analitycznym SpotData przygotowaliśmy raport podsumowujący trzy dekady polskiego eksportu. To właśnie eksport był i jest zasadniczym czynnikiem determinującym modernizację naszej gospodarki i sprzyjającym zwiększaniu dynamiki PKB. Wiele polskich firm osiągnęło spektakularny sukces na światowych rynkach. Jakie wnioski płyną z minionego 30-lecia? Co zrobić aby utrzymać dobrą passę polskiego eksportu? Przeczytaj nasz raport.

Główne wnioski

  1. W 1992 roku eksport towarów z Polski wynosił 13,2 mld dolarów. Dziś takie przychody ze sprzedaży zagranicznej firmy w kraju uzyskują w ciągu dwóch tygodni. W 1992 roku polski eksport miał wartość ok. 900 tys. małych samochodów osobowych (wg ówczesnych cen). Dziś odpowiada wartości ok. 26 milionów samochodów analogicznej wielkości, według dzisiejszych cen.
  2. W 2020 roku było 41 branż, w których Polska była liderem eksportu wśród krajów Unii Europejskiej. Ten wskaźnik ukazuje bardzo ważną zmianę, która zaszła w przemyśle w drugiej dekadzie XXI wieku. Liczba liderów zwiększyła się w ciągu 10 lat ze względu na przesuwanie produkcji i zamówień do Polski przez zachodnie firmy, które szukały oszczędności po kryzysie finansowym.
  3. W 2001 roku Polska była europejskim liderem w sprzedaży węgla. W 2010 roku – mebli. A w 2020 roku – monitorów. To pokazuje, jak zmienia się struktura gospodarki i że przesuwa się ona w górę drabiny wartości dodanej.
  4. Mimo wysokiego uzależnienia od Niemiec Polska systematycznie zwiększa penetrację rynków zagranicznych. Ukazuje to tzw. Indeks Penetracji Rynków Eksportowych, który mierzy, do ilu potencjalnych rynków sprzedają firmy z danego kraju. W latach 90. eksport z Polski pokrywał ok. 5 proc. potencjalnych rynków, dziś pokrywa ponad 20 proc. Pole do dalszej ekspansji wciąż jest bardzo duże.

Pobierz raport pod linkiem.

KUKE S.A.
Poprzedni artykuł
Centra Obsługi Przedsiębiorców ARP - Wsparcie finansowe jakie możemy zaoferować lokalnym firmom 14.10.2021
Webinarium PAIH: Biznes w Kenii. Poznaj rynki afrykańskie przed Expo 2020 Dubai
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO