Startują informacyjno-edukacyjne spotkania online dla przedsiębiorców – #idearozwojubiznesu

PARP
Grafika ze zdjęciem dwóch osób patrzących z zainteresowaniem w komputer. Na grafice napis: Start cyklu spotkań online 15 września, zapraszamy.

Już jutro Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczną cykl bezpłatnych wideokonferencji edukacyjnych dla przedsiębiorców. Pierwsze spotkania odbędą się w 15 i 16 września, i obejmą tematy: „Rozwijaj swoją firmę cyfrowo”, „Polski Ład – korzyści dla przedsiębiorców” oraz „Aspekt prawny przy próbach wchodzenia na rynki zagraniczne – na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać informacji i pomocy”.

Cykl #idearozwojubiznesu rozpocznie się od konferencji „Rozwijaj swoją firmę cyfrowo”. Jej uczestnicy dowiedzą się o tym jakie korzyści płyną z cyfryzacji w przedsiębiorstwach, jakie wyzwania czekają na przedsiębiorstwa u progu transformacji cyfrowej oraz jaka jest rola państwa we wspieraniu firm w tym procesie. Poruszone zostaną kwestie tego, jakie kompetencje pracowników są najbardziej poszukiwane na rynku oraz jak wspomagać firmy w nabywaniu dodatkowych kompetencji niezbędnych do transformacji cyfrowej. Prelegenci przyjrzą się także wpływowi cyfryzacji na odporność firmy w kryzysie oraz przybliżą zasady programu „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację” prowadzonego przez PARP w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Podane zostaną założenia techniczne konkursu, proces składania wniosków, dokumentacja oraz realizacja i rozliczenie projektów.

Przed nami kolejny cykl spotkań z polskimi przedsiębiorcami. To czwarta tego typu inicjatywa, druga prowadzona w formule online. Tym razem chcemy przybliżyć przygotowany przez rząd pakiet rozwiązań, które wspierają przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednym z tematów, które zostaną poruszone podczas pierwszego spotkania, jest program „Bony na cyfryzację”. To nowe działanie w ofercie PARP umożliwia zdobycie  dofinansowania do wdrożenia innowacji procesowej polegającej na wykorzystaniu w firmie technologii cyfrowych. Celem jest taka zmiana procesów i sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa, by było w stanie działać i przetrwać w warunkach takich, jakie były następstwem wybuchu pandemii COVID-19. Zależy nam na tym, by polskie MŚP, dzięki cyfryzacji, stały się bardziej odporne na podobne kryzysy. To program skrojony na dzisiejsze, niepewne czasy

– mówi Mikołaj Różycki, p.o. Prezesa PARP.

Polski ład dla przedsiębiorców

Z kolei tematem spotkania, które rozpocznie się o godzinie 10.00 16 września będzie „Polski Ład – korzyści dla przedsiębiorców”. Prelegenci opowiedzą więcej m.in. o: planowanym podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz o drugim progu podatkowym dla przedsiębiorców, rozszerzeniu możliwości skorzystania z tzw. estońskiego CIT, nowych ulgach na innowacje i obniżeniu stawek podatku dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Polski Ład to restart gospodarki, wsparcie i ulgi podatkowe dla obywateli i firm. To skrojone pod nowe czasy rozwiązanie, ułatwiające wprowadzenie reform społeczno-gospodarczych i pozwalające gospodarce na swobodny rozwój. Cieszymy się, że Polski Ład będzie jednym z pierwszych tematów wideokonferencji, ponieważ stanowi on platformę dla wszystkich zagadnień, które będą poruszane w kolejnych webinarach. Specjaliści z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów pokażą konkretne rozwiązania i możliwości jakie daje gospodarce Polski Ład

– dodaje Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

Biznes za granicą od podstaw

Również 16 września, o godzinie 13.00, odbędzie się webinar poświęcony aspektom prawnym przy próbach wchodzenia na rynki zagraniczne. Uczestnicy dowiedzą się na co zwrócić uwagę, gdzie szukać informacji i pomocy. Zostaną poruszone też wątki: ekspansji eksportowej polskich podmiotów na rynki pozaunijne w oparciu o funkcjonowanie portalu online Access2Markets, dostępu do informacji dot. rynków krajów UE i poza UE, czy ubezpieczeń w eksporcie. Eksperci przedstawią Branżowy Program Promocji branży sprzętu medycznego oraz Branżowy Program Promocji branży IT/ICT. 

Polscy przedsiębiorcy nie przestają szukać szans na rozwój, również za granicą. Świadczy o tym między innymi ogromne zainteresowanie programem gospodarczym w ramach udziału Polski w Expo 2020 Dubai. Przykładem może być program „Go to Brand – Expo 2020 Dubai” organizowany przez PARP. W ramach konkursu przedsiębiorcy złożyli łącznie 454 wnioski, na łączną kwotę prawie 111 mln zł, o dofinansowanie promocji marek produktowych podczas wydarzeń towarzyszących Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. Udział w międzynarodowych wydarzeniach to ogromna szansa na rozwój i ekspansję na nowe rynki. Ważne jest także edukowanie przedsiębiorców m.in. w zakresie procedur i formalności importowych, cła, podatków, preferencyjnych umów handlowych między Unią Europejską a krajami trzecimi. Cieszę się, że takie możliwości daje zbliżające się spotkanie online

– mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai.

Cykl „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to seria spotkań online poświęconych wybranym rozwiązaniom z Polskiego Ładu, a także tarczy antykryzysowej i finansowej. Począwszy od 15 września przez kolejne tygodnie eksperci z instytucji kluczowych w krajowym systemie gospodarczym będą dzielić się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych proponowanych firmom przez rząd.

Konferencje #idearozwojubiznesu można śledzić na stronie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.Partnerami merytorycznymi cyklu wideokonferencji „#idearozwojubiznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Platforma Przemysłu Przyszłości, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd Dozoru Technicznego, Główny Urząd Miar i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Patronami medialnymi cyklu są: Polska Agencja Prasowa, Polsat News oraz Polska Press.

PARP
Poprzedni artykuł
Innowatorki w obiektywie Tadeusza Rolke. Po 60 latach fotograf odtwarza znaną sesję zdjęciową na tarasie CeDeTu
Miesiąc Liderów Przemysłu – Synergia i Współpraca w kierunku Krajowego Planu Odbudowy
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO