tarcza finansowa

Tarcza Finansowa PFR na ostatniej prostej – nowe wnioski tylko do końca lipca

PFR S.A.
Tarcza Finansowa PFR na ostatniej prostej – nowe wnioski tylko do końca lipca

Ponad 334 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 3 mln pracowników otrzymało do tej pory subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Trafiło do nich 59,2 mld zł. Przyznane środki pomagają im w przetrwaniu trudnego czasu spowodowanego pandemią koronawirusa i przyczyniają się do ochrony setek tysięcy miejsc pracy. Wnioski o udzielenie subwencji nadal są przyjmowane, a przedsiębiorcy mają czas na ich złożenie do końca lipca. Mogą to zrobić za pomocą elektronicznych formularzy udostępnianych przez 18 banków komercyjnych i kilkaset banków spółdzielczych.

Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona 29 kwietnia 2020 r. O subwencje ubiegało się do tej pory 375 tys. firm, a 334 tys. je otrzymało, co oznacza, że niemal 89% wnioskujących firm przyznano dofinansowanie. W przypadku mikrofirm wypłacona została kwota 18,2 mld zł z dostępnej puli 25 mld zł, a w przypadku MSP 41 mld z dostępnych 50 mld zł.

Przewiduje się, że do końca programu dofinansowanie otrzyma ok 350 tys. firm – wszystkie, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19 i spełniły warunki otrzymania subwencji opisane w Regulaminie. W celu sfinansowania programu Polski Fundusz Rozwoju wyemitował do tej pory obligacje o łącznej wartości nominalnej 62 mld zł.

Ostatnie dane dotyczące wskaźników ekonomicznych -  wzrost produkcji przemysłowej r/r w czerwcu, czy prognozy dotyczące dużo niższego niż przewidywany spadku PKB w 2020 r. na poziomie -4,6% pokazują, że Polska ma szansę najlepiej w Europie przejść przez kryzys związany z COVID-19. Potwierdzają to również wyniki badania przeprowadzonego przez PFR oraz Polski Instytut Ekonomiczny – 60% firm w Polsce ma zapasy finansowe na ponad 3 miesiące. Wygląda na to, ze najgorszy czas mamy za sobą i przeszliśmy go dużo lepiej, niż przewidywano. Zapraszamy firmy do skorzystania z pomocy do końca lipca. Zakładamy, że łącznie wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR otrzyma niemal połowa firm w Polsce.

- mówi Paweł Borys, prezes PFR

Zakończenie przyjmowania nowych wniosków z końcem lipca nie oznacza jednak zakończenia działań wokół Tarczy. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość złożenia odwołań za pomocą formularzy online w swoich bankach zgodnie z Regulaminem do 30 września 2020 r. Z kolei dla wniosków złożonych do 31 lipca firmy mogą składać w swoich bankach reklamacje w procesie wyjaśniającym do 14 sierpnia 2020 r. Z kolei reklamacje do odwołań składanych do 30 września można składać w banku do 16 października 2020. Cały proces składania reklamacji do banków kończy się zatem w tej dacie. PFR będzie również przez kolejne miesiące weryfikować prawidłowość wniosków o dofinansowanie złożonych przez firmy, a za rok weryfikować spełnienie warunków umorzenia części subwencji.

Tarcza Finansowa PFR to projekt, który jednoznacznie dowiódł tego, że Polska przeszła w erę cyfrową i możliwa jest realizacja zaawansowanych i skomplikowanych projektów IT na styku administracji publicznej, banków i obywateli. Widzimy już, że ścieżka jaką przeszliśmy i związane z tym doświadczenia stają się wzorem dla innych inicjatyw związanych z cyfryzacją usług publicznych. W tak skomplikowanym i dużym projekcie mogą zdarzyć się sytuacje, które wymagają dodatkowego wyjaśnienia, dlatego wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom ponad miesiąc temu wdrożyliśmy procedurę wyjaśniającą, która pozwala im te wątpliwości wyjaśnić. Złożone w tym trybie reklamacje są przez nas na bieżąco wyjaśniane. Należy podkreślić, że wszystkie złożone wnioski zostaną przez nas przeanalizowane i wszyscy przedsiębiorcy otrzymają stosowną odpowiedź bez względu na terminy zakończenia programu. W związku z tym prosimy przedsiębiorców o cierpliwość i oczekiwanie na informację zwrotną z PFR.

– mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, odpowiedzialny za wdrożenie Tarczy MSP.

PFR informuje również, że na stronie www.pfr.pl pojawił się nowy komunikat, doprecyzowujący definicję pracownika. Według jego zapisów przedsiębiorca może w ogólnej liczbie Pracowników, ustalanej na potrzeby określenia statusu mikroprzedsiębiorcy albo MŚP, uwzględnić osobę współpracującą zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych pod kodem 0511, pod warunkiem, że osoba ta jest jednocześnie Pracownikiem.

Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy, których dotyczy wyżej wymieniona sytuacja i których wniosek został ewentualnie odrzucony wcześniej z tego powodu powinni ponownie wypełnić wniosek o przyznanie subwencji w swoim banku przed 31 lipca 2020 r.

Jako uzupełnienie projektu Tarczy, w celu promowania i uhonorowania historii radzenia sobie z kryzysem, współpracy międzyludzkiej i bohaterskich postaw Polaków w czasie walki ze skutkami pandemii, PFR oraz Fundacja PFR realizują kampanię społeczną i konkurs Solidarni Zwyciężymy. Do konkursu można zgłaszać inspirujące historie wyjątkowej i bezinteresownej pomocy oraz pomysłowego radzenia sobie w biznesie w okolicznościach pandemii. Zwycięzcy – zarówno osoby indywidualne jak i firmy - będą mogli wesprzeć kwotą w wysokości 10 000 zł wybraną fundację, lub skorzystać z bezpłatnej promocji w mediach.

Zgłoszenia można wysyłać do 3 sierpnia poprzez stronę konkursową www.solidarnizwyciezymy.pl.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Konferencja prasowa PFR: PPK dla 3,7 mln pracowników z 78 tys. małych i średnich firm
Śniadanie Innowatorów #2 | Connect & Scale up PARP
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO