Wartość inwestycji venture capital w Polsce w 2019 roku przekroczyła 1,2 mld PLN

PFR Ventures
Wartość inwestycji venture capital w Polsce w 2019 roku przekroczyła 1,2 mld PLN

PFR Ventures, wspólnie z Inovo Venture Partners, przygotowało roczny raport podsumowujący stan polskiego rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że w 2019 przeprowadzono 269 transakcji, w które zaangażowanych było 85 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek ponad 1,2 mld kapitału.

2019 rok okazał się rekordowym. Na tle 2018, wartość inwestycji wzrosła aż ośmiokrotnie, a licznik przekroczył 1,2 mld PLN. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Szczególny wpływ miały wysokie rundy, które zebrały DocPlanner (344 mln PLN), Brainly (120 mln PLN) oraz booksy (115 mln PLN).

Aż 75% zainwestowanych w Polsce środków to kapitał prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł ponad 60%. Jednocześnie, 225 z 269 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 251 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły. Wśród najbardziej aktywnych funduszy międzynarodowych znalazły się Enern, Finch Capital, Speedinvest oraz Sunfish Partners (dwa z nich pozyskały finansowanie z PFR Ventures.)

2019 przejdzie do historii polskiego rynku Venture Capital. Pierwszy raz, od 10 lat, udało się zanotować znaczący wzrost kapitału inwestowanego przez polskie fundusze oraz środków, które polskim przedsiębiorcom zapewniają zagraniczne zespoły. Ważną rolę odegrały pieniądze dostarczone przez sektor publiczny – ich charakterystyka zmotywowała też zaangażowanie prywatnych inwestorów

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Rosnące zainteresowanie liczących się, zagranicznych funduszy, obecność kilku rund powyżej 100 mln zł, powstanie nowych podmiotów, jak i zebranie kolejnych środków przez istniejące już fundusze, to tylko kilka z punktów, które wpłynęły na tak dobry wynik. Bardzo nas cieszy dynamiczny rozwój polskiego ekosystemu, zwłaszcza, że jako Inovo Venture Partners nadal jesteśmy na początku okresu inwestycyjnego naszego drugiego funduszu

– komentuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Współczynnik udziału transakcji VC w PKB wzrósł w 2019 z 0,006% do 0,048%. Zwiększona aktywność funduszy VC to m.in. efekt prowadzonych przez NCBR i PFR Ventures programów. Publiczne środki z tych instytucji odpowiadały pozwoliły na zrealizowanie kolejno 182 i 43 transakcji, które przełożyły się na udział 14 i 13%.

Widocznym trendem są też koinwestycje polskich funduszy VC z międzynarodowymi zespołami. Stanowiły one ponad ¼ wszystkich transakcji. Z kolei same polskie zespoły zainwestowały około 102 mln PLN w zagraniczne przedsiębiorstwa.

Pełen raport do pobrania tutaj.

PFR Ventures to zarządzający funduszami funduszy, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital. Ich celem jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. Obecnie, PFR Ventures posiada ponad 50 funduszy w swoim portfelu, które dokonały ponad 250 inwestycji.

Inovo Venture Partners jest funduszem venture capital z 200 mln zł aktywów pod zarządzaniem, skupionym na inwestycjach na etapie późnego seed’u i Serii A w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas fundusz dokonał 18 inwestycji w europejskie spółki technologiczne,
z perspektywą kolejnych 15 w ciągu najbliższych kilku lat.

Kontakt dla mediów:
Maciej Polak
[email protected], +48 532 468 292

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Szansa dla polskich studentów w Wielkiej Brytanii – rusza program stażowy Grupy PFR Polska Możliwości
PFR, PKL i PZN ruszają z programem PolSKI Mistrz - wsparcie dla młodych narciarzy i snowboardzistów
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO