chatGPT

Chat GPT – przełom czy odgrzewane kotlety?

Eliza Kruczkowska
Chat_gpt_blog_pfr_20230120

Uruchomienie Chat GPT jest niewątpliwie kamieniem milowym w rozwoju sztucznej inteligencji. Temu opracowanemu przez laboratorium badawcze OpenAI narzędziu daleko wprawdzie do prawdziwie „ludzkiej” inteligencji, jest to jednak duży krok na drodze do stworzenia jej cyfrowego odpowiednika. Dowiedzmy się, co stoi za Chat GPT. 

ChatGPT jest wirtualną osobą, która potrafi udzielać sensownej odpowiedzi na bardzo różnorodne pytania i rozwiązywać proste zadania. Serwis został uruchomiony 30 listopada i od razu stał się globalnym hitem. Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni skorzystało z niego ponad milion użytkowników. 

Algorytm nie tylko bezbłędnie rozumie, co do niego piszemy i to w wielu językach (zna także język polski), ale korzysta również z „wiedzy”, którą pozyskuje z nieprzebranych zasobów Internetu. Na tej podstawie potrafi przygotować przystępną odpowiedź na w zasadzie dowolne pytanie. Sztuczna inteligencja stojąca za chatem została „wyszkolona” na ogromnych ilościach tekstu konwersacyjnego, dzięki czemu jest w stanie porozumiewać się w sposób naturalny dla ludzi. Potencjał tego rozwiązania otworzył wielu niedowiarkom oczy na możliwości sztucznej inteligencji i rewolucji, która wraz z nią wkracza w nasze życie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której Chat GPT wspomaga prawnika, dziennikarza, terapeutę, czy wyręcza w pisaniu pracy naukowej lub domowej. 

Do czego jest wykorzystywany Chat GPT?

Od czasu swojej premiery GPT-3, sieć neuronowa stojąca za chatem, była używana przede wszystkim do: generowania treści dla chatbotów, podsumowywania danych, tworzenia artykułów i historii, budowania systemów obsługi klienta, pomocy w zadaniach związanych z odpowiadaniem na pytania. Potrafi jednak dużo więcej – radzi sobie doskonale również z takimi zadaniami jak napisanie: kodu oprogramowania, eseju akademickiego, artykułu, raportu, posta na Twitterze, czy nawet wiersza. Można go zintegrować z innymi usługami AI, takimi jak Google Cloud Platform lub Amazon Web Services, aby automatyzować zadania lub rozwiązywać bardziej złożone problemy. Jego zdolność rozumienia języka naturalnego sprawia, że jest szczególnie przydatny w interfejsach konwersacyjnych, takich jak wirtualni asystenci i chatboty.

Skąd ta popularność Chat GPT? Po pierwsze,  jest darmowy – aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się przy pomocy maila na stronie. Po drugie, odpowiedzi "wirtualnej osoby" są precyzyjne, merytoryczne, rozbudowane i zazwyczaj zgodne z prawdą. Mamy wrażenie, że dyskutujemy z prawdziwym człowiekiem. Tylko nie pytajcie o bieżące wydarzenia. ChatGPT zakończył szkolenie w 2021 roku i nie został zaprojektowany do przeglądania internetu w poszukiwaniu nowych informacji. 

 Jak uzyskać dostęp do Chat GPT?

Chat GPT to platforma sztucznej inteligencji zaprojektowana, aby umożliwić naturalne rozmowy z maszynami. Dostęp do niej można uzyskać z dowolnej przeglądarki internetowej, a także jest ona dostępna jako aplikacja mobilna dla urządzeń z systemem Android i iOS.

Czy jest coś, czego ChatGPT nie może zrobić?

Jedną z rzeczy, która odróżnia ChatGPT od swoich poprzedników, jest ograniczaniedostępu do potencjalnie szkodliwych informacji. Model ma być wyszkolony w odrzucaniu niestosownych próśb. Na przykład, jeśli zapytasz, jaki jest najlepszy sposób na zastraszenie kogoś on-line, odmówi odpowiedzi i wyjaśni, dlaczego nie powinno się tego robić.

Daje się również go nabrać – kilka dni temu rozniosła się po mediach społecznościowych jego odpowiedź na pytanie: „Jak przygotować sałatkę z koszulki bawełnianej?”. Była ona całkiem sensowna – pokroić warzywa, dodać sos, przyprawy. Tylko sztuczna inteligencja nie wiedziała, że ludzie koszulek nie jedzą. Podejrzewam jednak, że dzisiaj, ChatGPT jest już bogatszy o tę wiedzę i drugi raz nie dałby się nabrać w ten sposób. Ten sposób samorozwoju powoduje, że z każdym dniem coraz mniej będzie obszarów, w których sobie nie poradzi.

ChatGPT jest fascynującym przykładem praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji. Stała się ona realnym sposobem na rozwiązywanie konkretnych problemów, wyjaśnienia zawiłych koncepcji lub generowanie kreatywnych pomysłów. Możliwość zadawania pytań uzupełniających pozwala dotrzeć do poszukiwanych informacji znacznie szybciej niż odwiedzając kilka stron internetowych. 

Z resztą sami zobaczcie co odpowiedział na moje pytanie ChatGPT: 

Eliza Kruczkowska
Poprzedni artykuł
Globalny zwrot w kierunku transformacji energetycznej. Kto wyznacza kierunki?
Rok 2022 to rozwój innowacji procesowych – wyniki Badania Dojrzałości Innowacyjnej
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO