Na początek wystarczy dobry pomysł!

Dagna Frydrych
Na początek wystarczy dobry pomysł!

Grupa PFR do tej pory kierowała swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorców - zarówno małych, jak i tych największych, a także jednostek samorządu terytorialnego. To jednak się zmienia. W październiku br. uruchomiliśmy program "Dobry Pomysł", wspierający innowacyjne projekty na etapie pomysłu.

W naszej głowie czasem kiełkuje pomysł na innowacyjne rozwiązanie lub urządzenie, które mogłoby rozwiązać ważny problem, czy sprawić, by nasze życie stało się łatwiejsze. Do tej pory najczęściej zostawał on na etapie błyskotliwej myśli. Trudno bowiem osobie, która nie jest ekspertem ocenić realną przydatność pomysłu, zapotrzebowanie rynku - szczególnie na innowacyjny produkt, stworzyć zaawansowany model biznesowy oraz dogłębną analizę grup docelowych. A przecież to tylko kilka barier, stojących przed niedoświadczonymi innowatorami. Chcąc zmierzyć się z tymi wyzwaniami, Ministerstwo Rozwoju zainspirowało nowy projekt, którego celem jest wyjście naprzeciw osobom potrzebującym pomocy na najwcześniejszym etapie przedsięwzięcia.

18 października br. Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Investin, Fundacją Zaawansowanych Technologii oraz Fundacją FIRE zainaugurował pilotażowy program Dobry Pomysł. To program przeznaczony dla osób, które są twórcami wynalazków o potencjale rynkowym lub mają ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań, ale potrzebują profesjonalnego wsparcia w ich rozwoju.

 

Niespełna 2 miesiące od startu programu możemy pochwalić się wynikiem ponad 250 projektów, które wpłynęły od zainteresowanych osób. Trafiły one już do weryfikacji ekspertów, jednak wciąż czekamy na kolejne. Do tej pory najwięcej pomysłów zgłoszonych zostało w ramach dwóch Krajowych Inteligentnych Specjalizacji: Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii oraz Inteligentne technologie kreacyjne. Większość pomysłodawców znajduje się w grupach wiekowych: 26-35 oraz 36-45 lat i pochodzą oni przede wszystkim z województw mazowieckiego i dolnośląskiego.

Do programu mogą zgłaszać się pełnoletnie osoby fizyczne, które nie założyły jeszcze działalności gospodarczej, a ich pomysł na innowacyjne rozwiązanie wpisuje się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Wystarczy ogólnie opisać swój pomysł, a po przejściu weryfikacji formalnej dodać więcej informacji o tym, jak widzimy odbiorcę naszego projektu, jego przewagi konkurencyjne, czy też podstawowy model biznesowy. Tak przygotowana aplikacja trafia do wyselekcjonowanego przez organizatorów eksperta branżowego i analityka biznesowego, których zadaniem jest dokonanie oceny merytorycznej pomysłu oraz przyznanie mu punktów przy każdym z kryteriów oceny.

Najlepsze 120 pomysłów zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu oceny, czyli bezpośredniego spotkania z komisją. Podczas takiego spotkania pomysłodawca ma 30 minut na przedstawienie swojego pomysłu i przekonanie do niego komisji. Pomiędzy tymi etapami organizatorzy weryfikują, czy podobny projekt nie został już opatentowany i istnieje na rynku.

Zwycięskie 35 pomysłów otrzyma pełne wsparcie polegające na opracowaniu kompleksowych dokumentów analitycznych pomysłu, mentoring i pomoc w aspektach takich jak: założenie działalności gospodarczej, przygotowaniu oferty dla inwestora czy też wybór instrumentu wsparcia z Grupy PFR pasującego do projektu.

Szczególnie ważna dla nas jest kwestia ochrony własności intelektualnej. Chronimy wszystkie informacje, które przekazują nam wszyscy uczestnicy programu. Dlatego stworzyliśmy Zasady postępowania z informacjami poufnymi, w tym w zakresie ochrony własności intelektualnej. Aplikujące do nas osoby mogą mieć pewność bezpieczeństwa i poufności przekazywanych informacji.

Dobry Pomysł pomoże nam w dokonaniu tego pierwszego, ważnego kroku, czyli zweryfikowania naszego pomysłu nie tylko przez naszych znajomych i rodzinę, ale też przez renomowanych ekspertów, którzy nie pozostawią żadnego projektu bez wartościowej oceny i rekomendacji. Jeśli Twój pomysł okaże się wyjątkowo interesujący, otrzyma dodatkowe, merytoryczne wsparcie, bez którego często trudno zdecydować się na komercjalizację lub ruszyć z nią na przód. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie dobrypomysl.pfr.pl

Nie pozostaje nic innego jak wyjść ze swoim pomysłem z zacisza domu lub pracowni i zaaplikować do "Dobrego Pomysłu"!

Dagna Frydrych
Poprzedni artykuł
Regał, krzesło, stół, łóżko, czyli meblowe hity z Polski
Start Alliance – globalne rynki dla firm z Warszawy na wyciągnięcie ręki
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO