chatGPT

Czy Chat GPT pozbawi Cię pracy?

Eliza Kruczkowska
Czy Chat GPT pozbawi Cię pracy?

- Cześć Chat! podobno zyskujesz na popularności i w przyszłości pozbawisz pracy kilka osób?.

Chat GPT: - Cześć! Jestem jedynie narzędziem, które może pomóc ludziom w różnych dziedzinach, ale nie mam zdolności do pozbawiania pracy kogokolwiek. Faktem jednak jest, że postęp technologiczny może prowadzić do automatyzacji pewnych zawodów, co może wymagać zdobycia nowych umiejętności i przekwalifikowania się. Dlatego ważnym jest, aby kształcić się przez całe życie i być otwartym na zmiany.

Oto fragment mojej rozmowy z Chatem GPT, który przebojem wdarł się na rynek wyszukiwarek internetowych i wystrzelił akcje firm zajmujących się sztuczną inteligencją w kosmos. Ostatni tydzień przyniósł nową wersję tego narzędzia firmy OpenAI – Chat GPT 4, którą jako część swojej przeglądarki Bing udostępnia Microsoft.

Chat GPT rozpoczął wysyp narzędzi internetowych, które do generowania treści wykorzystują maszynowe modele uczenia się. Każdy z nas może już korzystać z Midjourney, generatora obrazów AI, a ostatnio firma Runway zaprezentowała udoskonalony model tekst-do-wideo, który umożliwia tworzenie kadrów filmowych na podstawie opisu tekstowego. Zarówno w przypadku Midjourney, jak i Runway widzimy ogromna poprawę jakości i większą skuteczność modelu. Szybkość rozwoju tych narzędzi powoduje, że coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać – do czego to prowadzi? Jak wpłynie to na moja pracę?

Sztuczna inteligencja jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów technologicznych, a jej wpływ na rynek pracy rośnie. Jednak, w moim przekonaniu, nie mamy czego się obawiać – masowo pracy raczej nie będziemy z jej powodu tracić. Bardziej prawdopodobne jest, że zmieni się jej charakter i wymagania stawiane pracownikom.

Z drugiej strony, automatyzacja i rozwój AI mogą wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania na niektóre tradycyjne zawody, takie jak np.: kasjer, marketingowiec czy księgowy. Jednakże, wraz z tymi zmianami powstaną nowe specjalizacje i zawody, np.: analitycy danych, programiści AI, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, którzy będą niezbędni do utrzymania i rozwijania systemów AI.

Proces ten będzie wymagał przekwalifikowania pracowników i ciągłego dostosowywania się do nowych wymagań rynku pracy.

Jak się do tego przygotować?

Zastanowić się, jakie umiejętności i kwalifikacje pozwolą na skuteczne korzystanie z technologii i interpretowanie wyników przez nią generowanych. Oto kilka przykładów:

 • Analiza danych - zwiększona ilość danych, które będą generowane przez systemy AI wymagać będzie umiejętności analizowania, weryfikowania i interpretowania wyników, w czym pomogą znajomość: statystyki, matematyki i algorytmów.
   
 • Programowanie - rozwój AI wymagać będzie znajomości programowania, zarówno w językach ogólnego przeznaczenia, jak i w tych dedykowanych sztucznej inteligencji, takich jak: Python, R, TensorFlow czy PyTorch. Ale dzięki AI będzie można nie znając języków programowania tworzyć własne narzędzia. Ostatnio ciekawie o tym napisał polski dziennikarz, który bez znajomości kodowania napisał oprogramowanie i zaoszczędził 14 tysięcy złotych. (link do całej historii).
   
 • Kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów - wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, coraz więcej prostych zadań będzie wykonywanych automatycznie. W marketingu AI może pomóc w generowaniu treści, takich jak artykuły, plakaty, filmy i grafiki. Na przykład, narzędzia generujące język naturalny mogą pomóc w tworzeniu opisów produktów lub artykułów na bloga, a generatory obrazu mogą pomóc w tworzeniu grafik na potrzeby kampanii reklamowych. Jednak, jednocześnie zwiększy się zapotrzebowanie na pracowników, którzy posiadają umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów. Przykładowo, jeśli w kancelarii prawnej zostanie zastosowane oprogramowanie do przetwarzania dokumentów prawnych, to potrzeba będzie mniej pracowników do ręcznego wprowadzania informacji do systemu, ale jednocześnie będzie potrzebna większa liczba pracowników z umiejętnościami kreatywnego myślenia i analizowania przypadków, aby podejmować skomplikowane decyzje i rozwiązywać problemy związane z prawem.
   
 • Umiejętności miękkie - zwiększone zastosowanie AI będzie wymagać umiejętności pracy w zespole, skutecznej komunikacji, zarządzania czasem, radzenia sobie z presją i podejmowania decyzji.
   
 • Specjalizacja w konkretnej dziedzinie - zastosowanie SI w coraz większej liczbie branż, takich jak medycyna, prawo czy inżynieria, będzie wymagało specjalistycznej wiedzy i umiejętności, aby móc w pełni wykorzystać potencjał tej technologii w danym sektorze.

Co powinni robić pracownicy, którzy obawiają się, że sztuczna inteligencja odbierze im pracę?

Przede wszystkim skupić się na poszerzaniu swoich umiejętności i dostosowaniu się do zmieniającego się rynku pracy. Oto kilka kroków, które mogą w tym pomóc:

 1. Ucz się na bieżąco – rozwój sztucznej inteligencji i technologii z nią związanych odbywa się bardzo szybko. Śledź najnowsze trendy w swojej branży, aby móc dostosować swoje umiejętności do potrzeb rynku pracy.
   
 2. Podnoszenie kwalifikacji – bierz udział w kursach i szkoleniach, aby poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji, programowania czy analizy danych.
   
 3. Skup się na umiejętnościach, które trudno zastąpić – mimo, że sztuczna inteligencja może zautomatyzować wiele zadań, wciąż istnieją umiejętności, które są trudne do zastąpienia, takie jak kreatywność, zdolność do podejmowania decyzji czy interakcja z klientami.

Zapytałam Chata o kilka przykładów zawodów przyszłości, które mogą pojawić się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, oto co mi napisał:

 1. Inżynier ds. sztucznej inteligencji – specjalista zajmujący się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem systemów sztucznej inteligencji.
   
 2. Architekt danych – ekspert zajmujący się projektowaniem i tworzeniem baz danych, które są wykorzystywane do szkolenia algorytmów sztucznej inteligencji.
   
 3. Analityk Big Data – specjalista zajmujący się analizą i interpretacją dużych zbiorów danych, które są wykorzystywane przez systemy sztucznej inteligencji.
   
 4. Programista uczenia maszynowego – specjalista zajmujący się projektowaniem i tworzeniem algorytmów uczenia maszynowego, które są wykorzystywane do szkolenia systemów sztucznej inteligencji.
   
 5. Doradca ds. etyki sztucznej inteligencji - ekspert zajmujący się badaniem i oceną wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo oraz opracowywaniem zasad etycznych dla stosowania sztucznej inteligencji.
   
 6. Specjalista ds. robotyki – ekspert zajmujący się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem systemów robotycznych, które wykorzystują sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji.
   
 7. Ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – specjalista zajmujący się ochroną przed zagrożeniami cybernetycznymi, które mogą wystąpić w systemach sztucznej inteligencji.
   
 8. Designer interakcji człowiek-maszyna – specjalista zajmujący się projektowaniem interfejsów użytkownika, które pozwalają na efektywną interakcję między człowiekiem a systemem sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja już teraz ma istotny wpływ na branże kreatywną i finansową. Można oczekiwać, że w przyszłości skala tego zjawiska będzie rosła. Można oczekiwać, że w obu branżach przyczyni się do automatyzacji wielu rutynowych zadań, co może prowadzić do zanikania niektórych stanowisk, takich jak np.: analitycy finansowi, copy-writerzy czy projektanci graficzni. Jednocześnie jednak, sztuczna inteligencja może otworzyć nowe możliwości i wprowadzić wiele nowych zawodów. Dlatego tak ważne jest byśmy byli otwarci na nowe technologie i umieli dostosować swoje umiejętności do pracy z narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji.

Zakończeniem tego artykułu niech będzie grafika, którą przygotował dla mnie Midjournej na podstawie prompt: editorial style photo, stork in the field in Poland, spring, natural lighting, realistic, 4k --ar 16:9

Jak widać grafika jest doskonałej jakości, ale aby ją wygenerować musiałam przygotować tzw. prompt, czyli: wejściowy tekst, który użytkownik wprowadza do modelu językowego lub systemu sztucznej inteligencji w celu uzyskania odpowiedzi lub generacji obrazu, filmu, czy dźwięku. Prompty mogą być bardzo zaawansowane, a ich generowanie przypomina pisanie kodu informatycznego. To również może być jeden z zawodów przyszłości – twórca oraz interpretator promptów. A może i to zadanie w przyszłości będzie wykonywała AI? AI, która programuje AI… Czy SkyNet właśnie uzyskał świadomość?Eliza Kruczkowska
Poprzedni artykuł
O obrotach ciał oleistych, czyli jak to jest z tą ropą…
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - najważniejsze informacje dla przedsiębiorcy
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO