Start Alliance – globalne rynki dla firm z Warszawy na wyciągnięcie ręki

Magda Gajownik de Vries
Start Alliance – globalne rynki dla firm z Warszawy na wyciągnięcie ręki

Eksport jest kluczowym czynnikiem, który może przyśpieszyć wzrost firmy. Widać to choćby na przykładzie osiemnastu polskich firm, które znalazły się na liście najnowszego rankingu tysiąca najszybciej rozwijających firm Europy Finacial Times 2018. Przedsiębiorstwa, które zostały wyróżnione, mocno stawiają na obecność na międzynarodowych rynkach i zdobywaniu zagranicznych  klientów.

Wbrew pozorom, podbijanie zachodnich rynków jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem i jedną z głównych barier dla polskich przedsiębiorców Wg. GUS w 2016 r. 33,8% średnich i dużych przedsiębiorstw eksportowało. Co prawda te statystki z roku na rok są coraz lepsze, ale możliwości naszych przedsiębiorstw nadal nie są do końca wykorzystywane. Aby stawić czoło problemowi oraz zachęcić  stołeczne firmy do przecierania szlaków na globalnych rynkach, Polski Fundusz Rozwoju wraz z innymi podmiotami z grupy (Polską Agencją rozwoju Przedsiębiorczości - PARP i Polską Agencją Inwestycji i Handlu - PAIH) podpisał umowę z organizacją Berlin and Partners i zaoferował warszawskim firmom gotowy schemat do nawiązywania współpracy zagranicznej.  Od lutego br. internacjonalizacja biznesu powinna być łatwiejsza oraz tańsza dla firm z Warszawy, a to wszystko dzięki umowie partnerskiej z siecią globalnych ośrodków innowacji Start Alliance.

Start Alliance to inicjatywa mająca na celu łączenie najbardziej innowacyjnych miast na świecie oraz tworzenie platformy do kontaktu i migracji innowacyjnych firm. Zamiast konkurować ze sobą, otrzymują one przestrzeń do nawiązywania współpracy i budowania nowych, międzynarodowych relacji. Obecnie do tej globalnej sieci należą innowacyjne miasta tj. Londyn, Paryż, Berlin, Wiedeń, Szanghaj, Nowy Jork, Tel Awiw, Pekin i Dubaj. Sieć się stale rozrasta i tylko w tym roku ma się poszerzyć o kolejne ośrodki spoza Europy.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą z Warszawy, sprzedajesz produkt lub usługę na rodzimym rynku oraz myślisz o współpracy zagranicznej, Start Alliance może Tobie zaoferować bezpłatne usługi w zakresie:

 1. Programy grupowe w różnych lokalizacjach na świecie.

W ramach programu otrzymasz:

 • miejsce do pracy na czas trwania programu;
 • voucher Airbnb;
 • spotkanie z korporacjami w danym kraju;
 • doradztwo z zakresu podatków, prawa, kwestii kadrowych i migracyjnych w wybranych miastach partnerskich;
 • spotkania networkingowe;
 • darmowy dostęp oraz miejsce do wystawienia na ważnych wydarzeniach start-upowych oraz;
 • szkolenia z przygotowywania pitchy oraz demo day z potencjalnymi inwestorami.

W samym Berlinie, programy odbywają się cztery razy do roku i średnio trwają 2 tygodnie.

 1. Całoroczna wymiana biurek dla firm z miast partnerskich.

W ramach tej usługi otrzymasz:

 • darmowe miejsce do pracy do trzech miesięcy pobytu za granicą (warunki mogą się różnić w zależności od lokalizacji);
 • miejsce do wystawienia na lokalnych targach;
 • spotkania z partnerami korporacyjnymi i ich międzynarodowymi oddziałami;
 • wsparcie agencji rozwoju ekonomicznego;
 • doradztwo z zakresu podatków, prawa, kwestii kadrowych i migracyjnych w wybranych miastach partnerskich;
 • dostęp do najciekawszych wydarzeń start-upowych.

Dzięki uczestnictwie w Start Alliance liczymy na to, że stołeczne firmy zaczną częściej myśleć o zagranicznych rynkach, a Warszawa zacznie sukcesywnie budować innowacyjną markę poza granicami kraju. Mamy nadzieję, że stolica będzie także jednym z chętniej odwiedzanych ośrodków innowacji przez start-upy z zagranicy.

Punktem kontaktowym Start Alliance w Polsce została Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która także będzie obsługiwać firmy przyjeżdżające do Polski. Aby być na bieżąco z programami Start Alliance odwiedzaj strony www.startalliance.net oraz portal PFR dedykowany startupom www.startup.pfr.pl.Kontakt dla zainteresowanych firm: http://www.startalliance.net/warsaw

Magda Gajownik de Vries
Poprzedni artykuł
Na początek wystarczy dobry pomysł!
Program “Apollo” dla europejskich innowacji
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO