Szkoła Pionierów

Innowacje i przedsiębiorczość pomogą rozpędzić polską gospodarkę – ruszyła Szkoła Pionierów PFR

PFR S.A.
Innowacje i przedsiębiorczość pomogą rozpędzić polską gospodarkę – ruszyła Szkoła Pionierów PFR

Pomimo pandemii Covid-19 i wprowadzonych środków bezpieczeństwa, polski duch przedsiębiorczości odradza się na nowo i nabiera rozpędu. Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2020 roku średnia dzienna liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych była wyższa niż w tym samym okresie w 2019, a w lipcu taka sama jak w minionym roku. Właśnie ruszyła III edycja Szkoły Pionierów PFR – programu edukacyjnego tworzonego wspólnie z Allegro, w której 50 początkujących przedsiębiorców technologicznych będzie uczyć się kompetencji przyszłości, aby stworzyć innowacyjne rozwiązania i firmy.

Dwie poprzednie edycje Szkoły Pionierów PFR wykształciły 100 absolwentów, którzy w czasie trwania programu otrzymali wiedzę niezbędną do stworzenia własnego przedsiębiorstwa technologicznego.  67 proc. tych uczestników działa aktywnie w ekosystemie innowacji, a ponad 90 proc. z nich podkreśla, że zdobyte umiejętności przydają się w codziennej pracy nad nowatorskimi projektami.
Skutki pandemii będą odczuwalne w polskiej i światowej gospodarce jeszcze przez wiele najbliższych miesięcy, a nawet lat. W tym czasie ważnym motorem napędowym gospodarek, mogą stać się innowacje. Dlatego w PFR, pomimo przekierowania większości zasobów do obsługi Tarczy Finansowej, ważna jest dla nas kontynuacja programów edukacyjnych dla przyszłych przedsiębiorców technologicznych, takich jak Szkoła Pionierów PFR czy rozbudowa bezpłatnej platformy e-learningowej.

Wierzymy, że wyposażając przedsiębiorców w wiedzę popartą doświadczeniami z okresu pandemii dajemy im pozytywny bodziec do tworzenia nowych rozwiązań

– mówi Paweł Borys, prezes PFR

Ambicja, innowacyjność, umiejętność pracy zespołowej – to wszystko cechy, które musi posiadać każdy, kto chce odnieść sukces w biznesie. To właśnie tych cech szukamy rekrutując nowe osoby do naszego zespołu i staramy się rozwijać je w obecnych pracownikach. Allegro to wyjątkowy biznes, któremu udało się połączyć dojrzałość organizacyjną z duchem innowacji, która zazwyczaj cechuje startupy. Widzimy, że jest to siła napędowa, która pozwala nam ciągle się rozwijać i zmieniać dla naszych klientów, dlatego bardzo chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem z innymi. Szkoła Pionierów to już stały element na liście naszych najważniejszych programów społecznych. Cieszymy się, że po raz kolejny spotkamy się z tak licznym gronem najbardziej utalentowanych polskich przedsiębiorców i entuzjastów technologii

– powiedział Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.

Podczas rekrutacji do trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR napłynęło z całej Polski kilkanaście aplikacji na jedno miejsce w programie, spośród których eksperci PFR wyłonili 50 uczestników i uczestniczek w wieku 20-40 lat o różnorodnych kompetencjach i doświadczeniu.

Tegoroczna edycja Szkoły Pionierów PFR to trzy tygodnie praktycznych warsztatów i spotkań, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną odbędą się częściowo zdalnie, a osoby, które szczególnie obawiają się o swoje bezpieczeństwo będą miały możliwość udziału w zajęciach wyłącznie w formule online.

W Szkole Pionierów PFR stawiamy duży nacisk na pracę w interdyscyplinarnych zespołach. Bycie samemu sobie sterem, żeglarzem i okrętem nie sprawdza się na dłuższą metę, bo najbardziej innowacyjne rozwiązania biorą się ze współpracy, dyskusji i zderzenia różnych punktów widzenia. Dzięki naszym ekspertom program warsztatów w każdej kolejnej edycji jest aktualizowany o najnowsze trendy i doświadczenia

– mówi Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR. 

Po zakończeniu cyklu warsztatów uczestnicy będą mieli prawie 4 miesiące na dopracowanie swojego innowacyjnego rozwiązania na podstawie zdobytych umiejętności, aby na początku nowego roku zaprezentować je przed jury oraz potencjalnymi funduszami inwestycyjnymi z portfolio PFR Ventures. Najlepsze zespoły, których rozwiązania jury uzna za najciekawsze, otrzymają możliwość skonsultowania swojego projektu z międzynarodowym gronem innowatorów w jednej z europejskich stolic start-upowych.

Za program merytoryczny odpowiadają praktycy biznesu i eksperci wchodzący w skład Rady Programowej: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Aleksandra Przegalińska – Badaczka MIT i Akademii im. Leona Koźmińskiego, Damian Zapłata - Członek Zarządu ds. Komercyjnych w Allegro, prof. Olaf Żylicz – Uniwersytet SWPS, Borys Musielak - założyciel funduszu SMOK Ventures, Natalia Hatalska – założycielka infuture Hatalska institute, Grzegorz Garczyński - Head of Performance Marketing w startupie Booksy ora Daniel Daszkiewicz - Chief Innovation Officer w Alior Banku.
Program jest organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro. Patronatem honorowym objęło go Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
„PPK blisko Ciebie” – rusza cykl konferencji wojewódzkich
Webinaria – o czym warto wiedzieć planując projekt w ramach mechanizmu IPCEI?
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO